Interlos 2017

Dne 10. prosince 2017 se konala Internetová Logická soutěž pod názvem InterLos. Jedná se o soutěž pro převážně středoškolské a vysokoškolské týmy, ale pokud mají zájem i ostatní, mohou se připojit. Soutěží až pětičlenné týmy, odměnou ale nejsou věcné ceny, nýbrž prestiž. Soutěž probíhá pět hodin a zadání se postupně objevuje na webové stránce, kam se posílají odpovědi, které se okamžitě ověřují. Za správné výsledky a rychlý postup se získávají body, včetně bonusových, ovšem za špatnou odpověď se malé množství bodů odečte. Toto vše ovlivňuje pořadí ve výsledkové listině, která se často aktualizuje.

Letošní ročník se opět nesl v duchu logicky náročných, ba i zákeřných úkolů, mnoho studentů se při řešení některých úkolů zapotilo. Jak již název napovídá, je zde mnoho úkolů s tématikou právě losů. Konkurence je zde poměrně vysoká, pravidelně přihlašuje i mnoho gymnázií, ale to neznamená nutně výhru. Našemu týmu se i přes počáteční obtíže poměrně dařilo, nakonec jsme se ovšem zasekli a ztratili mnoho času. Některé úkoly se daly vyřešit i s nutnou dávkou štěstí. Obzvláště jeden, jednalo se o „Losí Miny“ a principiálně fungovaly jako klasické miny, ovšem na bázi souvislosti mezi posledním odkrytým políčkem a tím následujícím, některým se to ani po pěti hodinách nepodařilo rozlousknout, jiným po několika náhodných kliknutích. Na některé úkoly platilo více logické mýšlení, na jiné zase zručnost, či skvělý nápad, který vyřešil těžko vypadající, leč ve výsledku lehký úkol, jinde zas pomohla i kalkulačka, tabule nebo papír s tužkou.

Troufnu si říci, že ačkoli se soutěž konala v neděli od 15:00 do 20:00, tak většinu soutěžících to bavilo a jistě se mnohému přiučili. Z naší školy nejlépe dopadl tým z naší třídy IT3, který se umístil na 13. místě, dále tým ze 4. ročníku na 21. místě, náš tým hned na místě 22. a poslední středoškolský tým na místě 53. Mně osobně se tato soutěž líbila a bavilo mě řešení úkolů. Troufnu si říci, že půjdu i na další ročník.

Jan Ševčík
student IT3

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.