Postup do finále celorepublikové soutěže Lego robotů

Naše škola se již podruhé zúčastnila robosoutěže, kterou organizuje Fakulta elektrotechniky (FELK) ČVUT v Praze. Soutěž je zaměřená na prokázání dovedností při sestavení a následném programování robota. Základem konstrukce je stavebnice Lego Mindstorms NXT nebo novější EV3. Protože u nás na Lego robotech probíhá výuka programování, účast byla jasnou volbou. Soutěž je organizována ve čtyřech předkolech, ze kterých vždy první čtyři týmy postupují do celorepublikového finále, kde se střetnou s nejlepšími týmy ze všech ostatních předkol a s vybranými skupinami studentů z FELK.

Letošní úkol, který na studenty čekal, navazoval na úlohu řešenou v loňském roce. Robot měl projít co nejvíce polí v bludišti (jeho struktura na začátku nabyla známa). Letos byly navíc na volných polích bludiště náhodně rozsvíceny body červenou nebo zelenou barvou. Celé bludiště představovalo les s překážkami. Červené body znamenaly pro robota ohnisko požáru, které měl za úkol uhasit. To provedl přiblížením magnetu ke svítícímu bodu. Pole se poté změnilo na zelené. Naopak k zelenému bodu se magnet přiblížit nemohl. To by byl naopak požár založen. Uhašení požáru znamenalo bod plus, založení bod mínus. Protože na začátku svítilo 20 bodů zeleně a 20 bodů červeně, měl robot na začátku 20 bodů. Mohl tedy získat maximálně 40 a minimálně 0 bodů. Aby se předešlo tomu, že robot zůstane jenom stát (měl by automaticky 20 bodů), musel projet alespoň přes 4 pole. To se stalo osudným jednomu z našich týmů.

V našem kole bylo přihlášeno 21 týmů. Nejdříve všichni roboti projeli 2x stejnou dráhu, sečetly se získané body z obou kol a poté proti sobě roboti soutěžili vyřazovacím způsobem. Naše dva týmy (Draci a Dream Team) si nevedly vůbec špatně. Draci byli suverénně první, Dream team (DT) po menších problémech skončil na sedmém místě. V osmifinále bohužel Draky - nejlepší tým soutěže (dle mínění většiny zúčastněných) dolehla smůla. Jejich robot se hned na začátku dostal do smyčky a v prvním kole získal 0 bodů. Jedinou šancí týmu byl nulový zisk soupeře. Dlouho to tak vypadalo, ale nakonec se soupeřův robot opravdu „došoural“ na požadované čtvrté pole a lídra soutěže vyřadil. To paradoxně pomohlo Dream Teamu, který se tím pádem ve čtvrtfinále utkal s přemožitelem Draků. Pro DT již nebyl postup do bojů o medaile problém, v závěrečné fázi turnaje sice již nezvítězil, ale i tak nakonec obsadil čtvrté místo, díky čemuž postoupil do finále.

Na závěr bych chtěl všem zúčastněným poděkovat. Za Draky soutěžili Jan Chaloupka, Jaroslav Héna a Tomáš Blaha, Dream Team bojoval ve složení Michal Halabica, Aleš Gretz a Lukáš Křehula. Radami a podporou v průběhu celé soutěže přispěl k úspěchu i Ing. Jiří Hlaváček. Všem děkuji za spolupráci a doufám, že uspějeme ve finálovém kole.

Ing. Jaroslav Kotlán

Fotogalerie z akce
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.