Odborná praxe ve Švýcarsku


Jak už se stalo na naší škole zvykem, měli žáci oboru veterinární prevence také v minulém školním roce možnost vydat se za odbornou praxí do Švýcarska. Tuto službu zprostředkovává agentura INTERPRAX consulting s.r.o. se sídlem v Olomouci. Zájemci nejprve vypíší přihlášku, ve které uvedou své osobní údaje a také to, zda chtějí být v rodině, která chová skot, prasata či drůbež. Poté napíší motivační dopis, sestaví svůj životopis v češtině, angličtině a němčině a projdou osobním pohovorem. Pak již musí čekat na zprávu z Olomouce, zda a kam odjedou. Při pozitivní odpovědi se dozvědí bližší informace o místě svého nadcházejícího tříměsíčního pobytu. Každý žák žije u jiné švýcarské rodiny, to znamená také někdy i jazykové problémy. Rodina vlastní často velké pozemky, kde chová hospodářská zvířata a pěstuje plodiny. Žáci se zapojí do celého chodu hospodářství, uplatní zkušenosti dovednosti ze školy, ale také se naučí mnoho nového. Mnohdy se stává, že žáci nevydrží a třeba po měsíci jedou zpátky domů. I v tomhle vám agentura nemůže bránit. Minulý školní rok jeli 3 žáci ze třetího ročníku veterinární prevence, a to Adéla Audová, Nikola Liznová a Jiří Hanusa. Všichni vydrželi celé 3 měsíce v úplně cizím prostředí a získali mnoho pracovních a životních zkušeností, v neposlední řadě také finanční odměnu.
Podobně jako žáci, kteří prošli touto zahraniční praxí v minulých letech a vydrželi, nabyli sebevědomí a mají mnoho zážitků, na které budou vzpomínat ještě spousty a spousty let.
Pak už je na každém z vás, (tím myslím letošní VP3), zda tento školní rok opustíte pohodlí a jistotu domova a vydáte se poznávat nové prostředí, ale také sami sebe. Třeba můžete i vy za 9 měsíců sedět ve vlaku směr Curych a přemýšlet, zda jste nakonec udělali dobře. Hodně štěstí.

L. Šebek VP4
 
fotodokumentace zde