Tradiční soutěž 3D modelování v SOLIDWORKS

Tradiční soutěž 3D modelování v SOLIDWORKS v Hranicích na Moravě letos přilákala 56 soutěžících z 16 škol z celé České republiky. Připomeňme si průběh soutěže, podívejme se, jak se zvýšila úroveň znalostí studentů s konstruováním  v SOLIDWORKSu a kam putovaly medaile.

Kromě každoročních účastníků, mezi které patří škola z Krnova, Rychnova nad Kněžnou, Boskovic nebo Brna, se zúčastnily i školy nové, a to například až ze vzdáleného Benešova u Prahy.

Zadání soutěže představili studentům středních škol specialisté ze společnosti SolidVision Pavel Kala a Martin Freibauer. Letošní ročník se nesl v duchu Rallye Paříž–Dakar a obsahoval pět příkladů. Oba zkušení konstruktéři vybrali ne příliš složité modely. Záměrem soutěže není zadávat složité modely, ale vybírat takové typy dílů, u kterých rozhoduje volba efektivního postupu konstruování. Pokud si student zvolí tu správnou, docílí i kratšího času pro zpracování úlohy.

V soutěži se vyhodnocuje pouze správnost modelu a čas. Jednou z úloh je však zpracování 2D dokumentace z předem připraveného modelu. To je jedna z dovedností, kterou se studenti při výuce CAD systémů na školách učí. Zpracovaný výkres vyhodnocovali bodovým systémem vybraní zástupci pedagogů.

Letos o prvních příčkách rozhodoval pouze čas. Úlohy studenti zpracovali bezchybně a správně zpracovaných úloh po zkušenostech z minulých let znatelně přibylo. „Ukazuje to rostoucí úroveň znalostí studentů,“ vyhodnotil výsledky potěšeně Pavel Kala. Z nezávislého pohledu stojí za zvyšující se úrovní studentů kvalitní a pečlivý přístup pedagogů, za což jim náleží pochvala.

Z naší školy byli mezi soutěžícími čtyři studenti, Martin Lasl a Michal Václavek ze třídy IT4, Jan Mihula a Marek Svoboda ze třídy EP4. Martinovi těsně uteklo umístění TopTen a skončil na krásném jedenáctém místě. Na třináctém místě se umístil Jan Mihula. Dvacátou první příčku obsadil Michal Václavek a čtyřicátou druhou Marek Svoboda. Je vidět, že i přes malou dotaci hodin ve výuce 3D modelování, kterou u nás ve škole máme, můžeme konkurovat průmyslovým a technickým školám v ČR. Za krásné výkony patří našim žákům poděkování.

Použitý zdroj: www.mujsolidworks.cz
text doplnil: Ing. Miroslav Hrdý
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.