Naše škola již 5. let součástí Cisco academy

Naše škola letos slaví 5 let, kdy je součástí mezinárodního vzdělávacího programu Cisco Academy. Tento projekt vytvořily dvě největší technologické firmy na světě: Hewlett Packard a Cisco Systems. Jeho cílem je poskytovat kvalitním IT školám nejnovější výukové materiály, síťová zařízení a především garantovat profesionálně proškolené lektory s cílem připravit žáky středních a vysokých škol na průmyslovou certifikaci v oboru Informační technologie.
Ke studijním materiálům Cisco Academy mají přístup pouze prestižní IT školy. Na celém světě, tj. v cca 150 zemích světa působí v současné době asi 9 000 škol, které jsou Cisco akademiemi. V České republice je celkem 139 středních škol, které mají studijní obor Informační technologie, ale jen 52 z nich je součástí vzdělávacího programu Cisco Academy. Naše škola VOŠ a SŠ Boskovice je jednou z nich.
Žáci na naší škole tak mají možnost získat díky výuce podle programu Cisco Academy dva mezinárodně uznávané certifikáty: Cisco IT Essentials (správa a údržba PC) a CCNA 1 (první z řady certifikátů pro specialisty na síťové technologie).
Tyto certifikáty dokládají, že žák nejen ovládá IT odbornost na profesionální úrovni, ale že ji zvládá i v anglickém jazyce. Nejlepší žáci, kteří absolvují všechny anglické testy nad 85%, dostávají navíc písemnou gratulaci – ocenění studijních výsledků – přímo od ředitele Cisco Academy.
Pro absolventy je takový certifikát velmi důležitým dokladem odbornosti na trhu práce. Z aktuálního průzkumu společnosti Cisco vyplývá, že o uchazeče s mezinárodním certifikátem je mnohem větší zájem, že má větší nástupní plat (průměrný plat odborníka IT v ČR v roce 2012 byl podle ČSÚ 42.000,- Kč, polovina z nich má vysokou školu), a že má i mnohem rychlejší karierní postup – předpokládá se ochota dál se učit. Konkurence v IT je velká, ale odborníků na IT je v ČR stále velký nedostatek. Přitom region Jihomoravského kraje je přímo ideální pro obor IT – působí zde mnoho velkých IT firem: IBM, GTS, Red Hat, Honeywell, FEI, NetSuite nebo Infosys. Díky tomu se o moravské metropoli stále častěji ve světě hovoří jako o českém Silicon Valley, což je hlavní centrum inovací USA v Severní Kalifornii.
V rámci celé ČR je „statisticky“ naše škola na velmi pěkném 11. místě a spolu s SŠIS Brno patříme k nejlepším Cisco Akademiím v Jihomoravském kraji. I proto naši žáci pokračují úspěšně na vysokých školách s informatickým zaměřením.
Z loňských maturantů oboru IT pokračuje ve studiu na VŠ celkem 60% a to především na VUT Brno. Tak jim všem držme palce, ať toto náročné studium zvládají.

  Ing. David Marek
IT učitel - Cisco lektor